Zabytkowy kościół w Nidku jest poddawany etapami renowacji. Kilkanaście lat temu odnowiono konstrukcję dachu, a wewnątrz odrestaurowana została ambona, ołtarz główny i ołtarze boczne. Wymieniono instalację elektryczną, zamontowano instalację przeciwpożarową oraz instalację alarmową. Obecnie trwają prace konserwatorskie polichromii na ścianach i sklepieniu. Wewnątrz świątyni odrestaurowano prospekt organowy, położono nową posadzkę, a na zewnętrz wykonano odwodnienie terenu wokół świątyni wraz z alejkami procesyjnymi.
fot. A. Mejza
Prace renowacyjne przy drewnianym kościele prowadzone są dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wieprz, Diecezji Bielsko-Żywieckiej (dotacja z UE) oraz dobrowolnych składek parafian i zwiedzających.
Od ostatniej niedzieli czerwca do końca sierpnia w każdą niedzielę w godz. od 08.30 do 12.00 drewniany kościół w Nidku był otwarty do zwiedzania dla parafian oraz przyjezdnych gości do 2019 roku. Z inicjatywą otwarcia świątyni wyszli członkowie Rady Parafialnej, którzy podjęli dyżury opieki nad zabytkiem podczas zwiedzania. W związku z przystąpieniem do prac konserwatorskich od 2020 roku zwiedzanie świątyni jest niemożliwe do czasu ich zakończenia. Planowany termin zakończenia prac i otwarcia świątyni do zwiedzania to maj 2023 roku.
fot. K. Kolasa
W lipcu i sierpniu 2019 roku w związku z przystąpieniem do malowania wnętrza nowego kościoła, niedzielne Eucharystie sprawowano w drewnianej świątyni na czas wykonywania prac malarskich. Do kościółka licznie przybywali wierni z całej okolicy, aby uczestniczyć w sprawowanych w nim nabożeństwach, pomodlić się, posłuchać o jego historii, a także powspominać swoje młodzieńcze lata.
Za każdą ofiarę składamy
Bóg zapłać.
Nr subkonta zabytkowej świątyni:
26 8437 0002 0014 0726 0061 0002
Parafia Rzymskokatolicka w Nidku
ul. Św. Jana Pawła II 5
34-122 Nidek