Zabytkowy kościół

Zabytkowy kościół w Nidku jest poddawany etapami renowacji. Kilkanaście lat temu odnowiono konstrukcję dachu, a wewnątrz odrestaurowana została ambona, ołtarz główny i ołtarze boczne. Wymieniono instalację elektryczną, zamontowano instalację przeciwpożarową oraz instalację alarmową. Obecnie zakończono prace konserwatorskie polichromii na ścianach i sklepieniu. Wewnątrz świątyni odrestaurowano prospekt organowy, położono nową posadzkę, a na zewnątrz wykonano odwodnienie terenu wokół świątyni wraz z alejkami procesyjnymi.

fot. A. Mejza

Prace renowacyjne przy drewnianym kościele zostały przeprowadzone dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wieprz, Diecezji Bielsko-Żywieckiej (dotacja z UE), Parafii św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Nidku oraz dobrowolnych ofiar zwiedzających.

W czerwcu 2014 roku z inicjatywą otwarcia świątyni wyszli członkowie Rady Parafialnej, którzy podjęli dyżury opieki nad zabytkiem podczas zwiedzania. Drewniany kościół w Nidku był otwarty do zwiedzania dla parafian oraz przyjezdnych gości w każdą niedzielę w godz. 08.30 – 12.00 od ostatniej niedzieli czerwca do końca sierpnia 2019 roku. W lipcu i sierpniu 2019 roku w związku z malowaniem wnętrza nowego kościoła, niedzielne Eucharystie sprawowano w drewnianej świątyni na czas wykonywania prac malarskich. Do kościółka licznie przybywali wierni z całej okolicy, aby uczestniczyć w sprawowanych w nim nabożeństwach, pomodlić się, posłuchać o jego historii, a także powspominać swoje młodzieńcze lata.

fot. K. Kolasa

W związku z przystąpieniem do prac konserwatorskich od wiosny 2020 do 2023 roku zwiedzanie świątyni było niemożliwe do czasu ich zakończenia. 11 maja 2023 roku w obecności Ks. Biskupa Romana Pindla, prof. Piotra Glińskiego, Grzegorza Pudy, Stanisława Szweda, a także przedstawicieli administracji państwowej, samorządowej oraz instytucji lokalnych dokonano otwarcia świątyni i oficjalnego odbioru wykonanych prac.

Zwiedzanie kościoła jest możliwe od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, a także w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 19.00.

fot. K. Kolasa

6 sierpnia 2023 roku w zabytkowym kościele w Nidku odprawiono uroczyste Msze św. z okazji wspomnienia Matki Bożej Śnieżnej – patronki świątyni. Eucharystię sprawował ks. kan. Józef Sowiński – proboszcz parafii w Nidku, a także ks. Piotr Niemczyk – syn pochodzącej z Nidku parafianki. Mszę św. uświetnił swym śpiewem Chór MAGNOLIA oraz muzyką Orkiestra Dęta OSP Nidek.

fot. W. Jochimczyk

Za każdą ofiarę składamy
Bóg zapłać.

Nr subkonta zabytkowej świątyni:
26 8437 0002 0014 0726 0061 0002

Parafia Rzymskokatolicka w Nidku
ul. Św. Jana Pawła II 5, 34-122 Nidek
z dopiskiem: “Darowizna na cele kultu religijnego”

(Darowizny dokonane przelewem na cele kościele można odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT)