Zabytkowy kościół

Zabytkowy kościół w Nidku jest poddawany etapami renowacji. Kilkanaście lat temu odnowiono konstrukcję dachu, a wewnątrz odrestaurowana została ambona, ołtarz główny i ołtarze boczne. Wymieniono instalację elektryczną, zamontowano instalację przeciwpożarową oraz instalację alarmową. Obecnie trwają prace konserwatorskie polichromii na ścianach i sklepieniu wewnątrz oraz zewnętrzne odwodnienie terenu wokół świątyni wraz z wykonaniem alejek procesyjnych.

fot. A. Mejza

Prace renowacyjne przy drewnianym kościele prowadzone są dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wieprz, Diecezji Bielsko-Żywieckiej (dotacja z UE) oraz dobrowolnych składek parafian i zwiedzających.

Od ostatniej niedzieli czerwca do końca sierpnia w każdą niedzielę w godz. od 08.30 do 12.00 drewniany kościół w Nidku był otwarty do zwiedzania dla parafian oraz przyjezdnych gości do 2019 roku. Z inicjatywą otwarcia świątyni wyszli członkowie Rady Parafialnej, którzy podjęli dyżury opieki nad zabytkiem podczas zwiedzania. W związku z przystąpieniem do prac konserwatorskich od 2020 roku zwiedzanie świątyni jest niemożliwe do czasu ich zakończenia.

fot. K. Kolasa

W lipcu i sierpniu 2019 roku w związku z przystąpieniem do malowania wnętrza nowego kościoła, niedzielne Eucharystie sprawowano w drewnianej świątyni na czas wykonywania prac malarskich. Do kościółka licznie przybywali wierni z całej okolicy, aby móc uczestniczyć w nabożeństwach, a także usłyszeć o jego historii i wspomnieć swoje młodzieńcze lata.

Za każdą ofiarę składamy
Bóg zapłać.

Nr subkonta zabytkowej świątyni:
Parafia Rzymskokatolicka w Nidku
ul. Św. Jana Pawła II 5